Aktivity a okolí

Pustevny

Během návštěvy naší chaty rozhodně nesmíte vynechat výlet na Pustevny. Vede zde lanovka, vzdálená od ubytování 2,5km. Cena je zhruba od 130-270 kč v závislosti na typu jízdenky. Zdatnější mohou samozřejmě vyrazit pěšky od chaty a vydat se přímo na horu Radhošť (5,1km) či do sedla Pustevny (4,6km). Nahoře nás uchvátí krásné dřevěné stavby z konce 19. století navrhnuty slavným architektem Jurkovičem v lidovém slohu. Najdeme zde i znovu otevřenou chatu Libušín, která byla vážně poškozena během požáru v roce 2014. Kousek dál směrem na vrchol Tanečnici se nachází Stezka Valaška, zde se cena za vstup pohybuje kolem 200-300 kč. Za nás osobně doporučuji vyrazit spíše k pověstmi opředené hoře Radhošť (1129m. n. m.). Cesta z Pusteven má zhruba 4 km a během ní narazíme na sochu pohanského boha Radegasta a na krásnou přírodu. Na konci trasy nás čeká Kaple svatého Cyrila a Metoděje. Na Pustevny je možnost i dojet autem přes Rožnov a zaparkovat na placeném parkovišti v sedle.

Trojanovice

Mezi další zajímavé místa v Trojanovicích bych zařadil zdejší krásné dřevěné zvoničky, památník bratří Strnadlů. Mezi velmi zajímavou moderní stavbu patří Zvonička na Horečkách. Nalezneme zde také Tarzánii – lanové centrum. Přes obec prochází také spousta cyklistických či běžkařských tras. Doporučujeme Radegastovy okruhy pro cyklisty.

Rožnov pod Radhoštěm

Nedaleké město Rožnov pod Radhoštěm má také co nabídnout. Mezi největší lákadla patří skanzen Valašské muzeum v přírodě, kde nalezneme dobové lidové stavby a ukázky lidových řemesel a historie okolí. Jedná se o největší skanzen v České republice. Nachází se zde Valašská dědina, Dřevěné městečko a Mlýnská dolina. Rozhodně doporučujeme návštěvu, pokud vás zajímá lidová architektura a místní zvyky, které se zachovaly do dnešních dnů. Nad skanzenem na Karlově kopci se tyčí pozoruhodná Jurkovičova rozhledna z konce 19. století. Za návštěvu stojí také zdejší náměstí, popřípadě nedaleké trosky hradu Hradisko. V Rožnově se nachází také Pivní lázně či zábavní park Gibon.

Frenštát pod Radhoštěm a Javorník

Co by kamenem dohodil se nachází město Frenštát. V létě nás zde potěší venkovní aquapark, popřípadě je zde i krytý bazén. Pro milovníky hor je zde možnost výšlapu na Javorník, kde nalezneme rozhlednu s krásným výhledem do krajiny. Ve Frenštátu je také malebné náměstí lemované domky s podloubím. Zde se nachází také nejbližší větší obchody s potravinami. Najdeme zde také areál skokanských můstků Jiřího Rašky na Horečkách, na pomezí s Trojanovicemi, kde se nachází také již zmíněná moderní zvonička.

Štramberk

V okolí se nachází spousty dalších zajímavých míst. Malebný městys Štramberk se svou dominantou Trúbou, pravěkým nalezištěm v jeskyni Šipka na hoře Kotouč, kde můžeme vidět následky probíhající těžby vápence – chybí zde půlka hory. Najdeme zde také muzeum slavného ilustrátora a malíře mamutů a zdejšího rodáka Zdeňka Buriana. Štramberk je také známý pro své Štramberské uši. Ze Štramberku se můžeme vydat přes Váňův kámen na rozhlednu Bílá hora.

Kopřivnice

V Kopřivnici je muzeum celosvětově známe značky automobilů Tatra a také zlatých olympioniků Emila a jeho manželky Dany Zátopkových. Dalšími zajímavými místy v Kopřivnici jsou například zřícenina hradu Šostýn, vyhlídka Raškův kámen či Bezručova vyhlídka.

Další zajímavá místa

V okolí se nachází spousty dalších zajímavých míst, stačí si jen vybrat:

  • Z hradů doporučujeme nedalekou zříceninu hrad Hukvaldy ve stejnojmenné obci, která je spojena se skladatelem Leošem Janáčkem.
  • Z výšlapů doporučujeme vrchol Lysé hory – královny Beskyd, pro zdatnější Smrk čí pohodový rodinnou procházku na Ondřejník.